Purdue University PURDUE EXTENSION
Morgan County


We transform lives and livelihoods through research-based education
 
About Us
Calendar
Programs
  Agriculture
   
  Youth
   
  Family
   
  Community
   
Left Menu

Local Links
 
Newsletters & Publications
   

County Location
eXtension
Skip Navigation LinksMorgan County CES

SWINE

Animal Tag Consignor
Name
Information Township Parent Name Weight Consigned Price
1 55763 Whitney Bennet Baker Debbie & Kevin Broyer

271

192.00
2 55752 Cody Hopkins 10 year member Baker David & Amy Hopkins

265

188.00
3 55744 Cara Knoy 10 year member, 4-H Ambassador, 10 year member on livestock judging team Darrell & Jean Ann Knoy

220

152.00
4 55328 Samantha Messmer 10 year member Swine Beef & Dairy, 1st Runner-up Morgan County Fair Queen Contest Washington Dean Messmer

268

190.00
5 55749 Johnna Saucerman 10 year member Adams John & Carrie Saucerman

220

152.00
6 66435 Joy Sheldon 4-H Ambassador & 10 year member Jefferson Donnie & Rena Sheldon

272

193.00
7 55718 Grant Shupe 10 year member Adams Todd & Susan Shupe

210

128.00
8 55331 Jordan Fisher Last year member Clay Rodney Gregory

273

194.00
9 55299 Carson Fitzpatrick Baker Brandi Dean / Eddie Fitzpatrick

239

170.00
10 55739 Adriana Dow-Vaughn 2nd place in crossbred barrow class Shanan Dow & Jim Vaughn

264

187.00
11 55307 Joseph DeRossett Jefferson Rich & Dana DeRossett

210

128.00
12 55724 Chloe Catellier Champion Spot Gilt, 2nd Junior Showmanship Gregg Dwayne Berling / Sarah Berling

257

182.00
13 55334 Mallory Zimmerman 1st year member Green Kristy Allender

313

200.00
14 55445 Jerica Tannehill 1st in class Washington Jeremiah & Carrie Tannehill

249

177.00
15 55400 Jacob Janes First year member Pleasant Stacey & Jill Janes

242

172.00
16 55438 Corey Hamblin Ch Berk Barrow, Res Ch Born & Raised, Last year member Jefferson Shelly Woods

279

198.00
17 55383 Morgan Hacker Baker Dean & Melaine Hacker

236

168.00
18 55753 Beau Smith Jefferson Chad & Kerri Smith

222

153.00
19 55364 Cole Setser Jackson Chad & Jennifer Setser

275

195.00
20 55751 Janna Saucerman Adams John & Carrie Saucerman

213

130.00
21 55329 Clayton Piercefield Ray Stephanie & Brad Piercefield

267

190.00
22 55366 Bryan Pfaff Washington Jarrod & Staci Pfaff

231

164.00
23 55316 Dayle Neitzel Green Bryan & Tia Neitzel

224

155.00
24 55335 Christian Stidd Washington Craig Stidd, Chasity Stidd

295

209.00
25 55708 Dalton Sparks Ch Poland Barrow, 2nd place Born & Raised, 1st in crossbred class Harrison Dustin & Kelli Sparks

265

188.00
26 55754 Charlie Smith Jefferson Chad & Kerri Smith

238

169.00
27 55341 Crystalyn Woods 9 year member, Jr Ldr Treasurer, 4-H Ambassador Washington Eric & Christy Woods

243

173.00
28 55737 Sam Whitaker Ashland Tim & Beth Withaker

241

171.00
29 55420 Chris Wagner Ashland Robert Wagner

257

182.00
31 55423 Hunter Marsh Class Winner 47 Monroe Mike & Dawn Marsh

268

190.00
33 55354 Lindsey Martin Green Jeff & Kit Martin

248

176.00
34 55705 Brendon Latham Res champ in 4-H and open shows Washington Emilee Curless

253

180.00
35 55369 Joseph Koller Ashland Jerry & Joy Koller

257

182.00
36 55304 Bailey Guadaitis Harrison Matt & Jill Smallman

210

128.00
37 55350 Casey Goss Ashland Brian Goss & Crystal Zoller

245

174.00
38 55308 Emily Sublette Ray William & Nicole Sublette

279

198.00
39 55442 Jayden Tannehill 3rd in class Washington Jeremiah & Carrie Tannehill

269

191.00
40 55421 Bailey Stierwalt Adams David & Kathy Stierwalt

244

173.00
41 55308 Jade Hart Ray Jamie A. Hart

216

132.00
42 55428 Austin Baker Monroe Mike & Cindy Baker

245

174.00
43 55704 Beau Curless 5th in 4-H class Green Jason Curless

262

186.00
44 55339 Darius Cook Green Tom & Londa Cook

239

170.00
45 55726 Tristen Catellier Res Ch Berk Gilt, Honor Group Showman, 1st year member Gregg Dwayne Berling / Sarah Berling

257

182.00
46 55713 Avery Garard Green Michael & Claudia Garard

246

175.00
47 55702 Rylie Feeback Res Champion Intermediate Showman, 1st place in crossbred class Green Casey & Tonya Cragen

224

155.00
48 55434 Trea Dillon Monroe Kyle Dillon

260

185.00
49 55728 Sierra Catellier Res Ch Duroc Barrow, Res Ch Duroc Gilt, 3rd Intermediate Showmanship Gregg Dwayne Berling / Sarah Berling

272

193.00
50 55033 Cody Berling Ch Hamp Gilt, 3rd Place Sr Showmanship Gregg Dwayne Berling & Sarah Berling

258

183.00
51 55719 Braden Bantley Madison Brian & Dannielle Bantley

254

180.00
52 55398 Joey Janes First year member Pleasant Stacey & Jill Janes

265

188.00
53 55391 Alexis Harless Madison Brian Harless

210

128.00
54 55382 Taylor Hacker Jefferson Michael Hacker

238

169.00
55 55302 Joren Guadaitis Harrison Matt & Jill Smallman

221

152.00
56 55437 Ben Sheldon 4-H Ambassador, Ch Swine Senior Showman, Res Gr Ch Gilt Jefferson Donnie & Rena Sheldon

267

190.00
57 55360 Jordan Shaw Washington Joel Shaw & Jessica Katterhenry

230

163.00
58 55750 Julie Saucerman Adams John & Carrie Saucerman

230

163.00
59 55378 Jacob Rogers Brown Joe & Beth Goins

280

199.00
60 55382 Augie Newkirk Madison Augie & Marla Newkirk

221

152.00
61 55318 Nathan Neitzel Green Bryan & Tia Neitzel

223

154.00
62 55336 Caleb Stodd Washington Craig Stidd, Chasity Stidd

263

187.00
63 55709 Taylor Sparks 1st place Born & Raised, 3rd in York class Harrison Dustin & Kelli Sparks

269

191.00
64 55419 Camryn Smith Champ Spot Barrow, Res Champ Spot Gilt Gregg Robert A. Smith

264

187.00
65 55340 Kaylee Woods 8 year member, VP of Jr Ldrs, in Morgan County Born & Raised class Washington Eric & Christy Woods

242

172.00
66 55741 Madelyn Walls Green David & Tammie Walls

243

173.00
67 55758 Braxton Maxwell Champion Hereford Barrow Washington Jason & Katie Maxwell

244

173.00
68 55368 Natalie Lowry Ray John & Jo Lynn Lowry

262

186.00
69 55372 Cassidy Koller Ashland Jerry & Joy Koller

250

178.00
70 55760 Rylee Garard Green Michael & Claudia Garard

240

170.00
71 55395 Taylor Stierwalt Gregg Monty & Sherri Stierwalt

268

190.00
72 55403 Emma Hess Washington Eric & Andrea Hess

278

197.00
73 55298 Brodie Dean Baker Gary & Brandi Dean, Traci Walker

226

156.00
74 55427 Madyson Compliment Jennifer Simpson

256

182.00
75 55768 Connor Fitzpatrick Baker Brandi Dean / Eddie Fitzpatrick

226

156.00
76 55738 Garrett Dow Res Ch Woodworking, Res Ch Cake Decorating, 1st place Hvywght class Ray Paul & Molly Dow

300

213.00
77 55296 Breezy Demaree Clay Tracy Demaree

268

190.00
78 55373 Logan Byrum Res Champ Crossbred barrow Jefferson Curtis & Kassi Byrum

279

198.00
79 55309 Beau Bales Ashland Steve Bales

296

210.00
80 55314 Chesney Kidwell 2nd place Berk barrow Harrison Jill & Eric Kidwell

230

163.00
81 55306 Shelby Hart Ray Jamie A. Hart

278

197.00
82 55440 Alyssa Hale 4-H Ambassador, 8 year member Jefferson Kenny & Connie Hale

270

192.00
83 55776 Carsyn Hacker Champ Landrace Barrow Baker Dean & Melaine Hacker

275

195.00
84 55311 Parker Smallman 6 year member Green Grandparent Leighann Bisclie

232

165.00
85 55392 Lily Schoolcraft Washington John & Shannon Schoolcraft

261

185.00
86 55407 Katie Russell Res champ Green Troy & Sheri Russell

232

165.00
87 55367 Jacie Pfaff Ray Jarrod & Stacii Pfaff

220

152.00
88 55326 Emma Messmer Washington Dean & April Messmer

272

193.00
89 55357 Lee Smith Jackson Clyce & Lesile Smith

252

179.00
90 55363 Morgan Witt 3rd place Chester barrow Jackson Bill Witt

269

191.00
91 55444 Jersey Tannehill 3rd in class Washington Jeremiah & Carrie Tannehill

241

171.00
92 55261 Nicole Marshall Jackson Craig & Zena Marshall

288

204.00
93 55376 Autumn Laminger Washington Mary Roberts

296

210.00
94 55439 Ian Goss Green Mark Goss

243

173.00
95 55972 Eli Hopkins Baker David & Amy Hopkins

266

189.00
96 55310 Addey Bales 4th Place Open Class Berkshire Ashland Steve Bales

266

189.00
97 55332 Makayla Crews Champion Barrels in Horse & Pony Green Eric & Tracey Crews

222

153.00
98 55295 Miranda Dean Baker Gary & Brandi Dean, Traci Walker

234

166.00